Foto Hit
BIP Mali Gorzowiacy
Nasi partnerzy

 

Krakowiacy Wschodni

Program artystyczny » Tańce polskie » Krakowiacy Wschodni

GALERIA

 

Obszar zamieszkały przez Krakowiaków Wschodnich obejmuje sporą część dorzecza górnego biegu Wisły, a więc na zachodzie część Jury Krakowsko- Częstochowskiej, południową część wyżyny małopolskiej z nieckowatą wklęsłością Nidy, a na wschodzie po obu brzegach Wisły - zachodnią część Kotliny Wiślańsko-Sańskiej, zwanej też Kotliną Krakowsko-Sandomierską.

Prezentowany na scenie odmienny, zdobny strój reprezentantuje Powiśle Dąbrowskie (dziewczęta) i Brzeskie (chłopcy). W stroju dziewczęcym dominuje zestaw czerwieni i bieli: czerwony płat haftowanej białą nicią zapaski na tle białej spódnicy, hafty czerwono-czarne rozsiane hojnie na koszuli z ażurową krezą, czerwona katana bramowana czarnym aksamitem. Strój chłopca to modry, haftowany kaftan, rogatywka z pawimi piórami, biały pas z brzękadłami.

Na scenie w czasie prezentacji można podziwiać wiele interesujących, niespotykanych w innych regionach Polski tańców:


  • "Warszawiankę" w metrum 3/8 tzw. "Zaborowska",
  • "Razok polkę" - była bardzo popularna w Niecieczy i okolicach, tańczona na bardzo ugiętych nogach, z obrotami "noga za nogą", z rozmachem i bardzo szeroko po kole,
  • "Hop walca" to nie walczyk, ale szybka polka tańczona w obrocie w prawo, w miejscu i po kole. W dalszej części tańca charakterystyczne jest krzesanie tancerza,
  • "Krakowiaka" - jako taniec regionalny wykonywany w nieco wolniejszym tempie niż krakowiak narodowy, lekki, zadziorny aczkolwiek dostojny.

    Konsultant z regionu - Bohdan Hajdo

    GALERIA

 

Facebook