Foto Hit
BIP Mali Gorzowiacy
Nasi partnerzy

 

ORDER UŚMIECHU

Archiwum » AKTUALNOŚCI 2012 » ORDER UŚMIECHU

Order Uśmiechu · Osób, które to lubią: 813
5 godz. temu ·

    Nowi Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Na jesiennym posiedzeniu Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu w dn. 26 października 2012 roku przyznano na wniosek dzieci dziesięciu kolejnym osobom Ordery Uśmiechu. Obecnie odznaczenie to posiada 945 osób z całego świata. Należy podkreślić, że od przyznania pierwszego Orderu Uśmiechu minęło właśnie 45 lat.
Oto lista osób nominowanych przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu do nadania tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu (otrzymają go - zgodnie z przyjętym ceremoniałem – po pasowaniu różą i wypiciu soku z cytryny)

    - Itzchak Belfer - wychowanek „Domu Sierot” założonego przed 100 lat przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską. Jest rzeźbiarzem i malarzem, który w swoich pracach plastycznych często nawiązuje do tematyki dziecięcej. Za swój moralny obowiązek uważa propagowanie idei korczakowskich wśród dorosłych i dzieci. Często spotyka się z najmłodszymi w szkołach – rozmawia o Korczaku i jego idei, organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci. O Order Uśmiechu wystąpili członkowie Rady Uczniowskiej Eksperymentalnej Szkoły „Avihayl” w Avihayl w Izraelu.
    - Prof. Wanda Kawalec – kierownik Kliniki Kardiologii CZD, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii dziecięcej, lekarz o wielkim sercu i oddaniu wszystkim dzieciom, w szczególności tym z wadami serca. Dzięki swojej pracy i szczególnym podejściu do każdego małego pacjenta przywróciła radość wielu rodzicom, których dzieci – po udanym leczeniu - mogą się cieszyć dzieciństwem jak zdrowi rówieśnicy. O Order Uśmiechu wnioskowali jej wdzięczni pacjenci za „leczenie chorych dziecięcych serduszek”, podopieczni Fundacji „Serce Dziecka”.
    - O. Łucjan Królikowski – 93-letni zakonnik klasztoru św. Stanisława w Chicopee w USA. Opiekun sierot wojennych. Wywiózł do Kanady w 1949 roku 150 dzieci z polskiego obozu Uchodźców Syberyjskich w Tanzanii i opiekował się nimi aż do osiągnięcia pełnoletniości. Autor książki: Skradzione dzieciństwo. Polskie dzieci na tułaczym szlaku 1939-1950, po raz pierwszy wydanej w Londynie w 1960 r. O Order Uśmiechu wnioskowały polskie dzieci ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w USA.
    - Szlomo Nadel - wychowanek Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej. Na co dzień zajmuje się fotografią. W swoich spotkaniach z dziećmi, którym poświęcił znaczną część swojego życia, wprowadza najmłodszych w tajniki fotografowania i przekazuje im najcenniejszą wartość, jaką wyniósł z dzieciństwa – ukształtowaną w „Domu Sierot” potrzebę  społecznej odpowiedzialności i pracy na rzecz innych. Propaguje i przekazuje nowym pokoleniom spuściznę Janusza Korczaka, zwłaszcza ukształtowane przez Starego Doktora postrzeganie i poszanowanie dziecka jako człowieka. O Order Uśmiechu wystąpili członkowie Rady Uczniowskiej Eksperymentalnej Szkoły „Avihayl” w Avihayl w Izraelu.
    - Małgorzata i Tomasz Osuchowie – założyciele Fundacji „Spełnionych Marzeń”, która opiekuje się dziećmi chorymi na białaczkę oraz inne choroby
nowotworowe. Pomagają dzieciom w Warszawie, w Kielcach, w Lublinie i w Olsztynie. Rozumieją problemy swoich podopiecznych, bo sami zmierzyli się z tą chorobą i – niestety – przegrali (ich 11-letni syn zmarł na raka). Dzieci piszą, że odkąd ciocia Małgosia i wujek Tomek pojawili się w szpitalach wiele się zmieniło. Są organizowane dla nich zabawy, koncerty, prezenty, spotkania ze znanymi ludźmi. O Order Uśmiechu wystąpili z wnioskiem mali pacjenci izpitali w Olsztynie, w Lublinie i w Kielcach.
    - Izaak Skałka - wychowanek Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej. Powyjeździe do Izraela pracował w szpitalu jako pracownik techniczny. Jako wolontariusz wspierający chore dzieci. Pocieszał je w chorobie, ułatwiał rekonwalescencję. Zabierał na spacery, wspierał psychicznie. Spotkania z dziećmi kontynuował także wtedy, gdy przeszedł na emeryturę. Opowiadał im o Korczaku i wpajanych przez niego wartościach. O Order Uśmiechu dla Izaaka Skałki wystąpili członkowie Rady Uczniowskiej Eksperymentalnej Szkoły „Avihayl” w Avihayl w Izraelu.
    - Maria i Krzysztof Szupilukowie – od trzydziestu lat prowadzą Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”. Są z członkami zespołu przez cały rok – także w wakacje i ferie. Organizują biwaki, zimowiska, warsztaty, wyjazdy na festiwale (także za granicą) oraz różne imprezy integrujące. Rodzina zespołowa liczy 200 osób – od przedszkolaków do maturzystów. Przez zespół przewinęło się 850 osób. Uczą się nie tylko tańców ludowych, ale poznają polską tradycję . Od 1994 roku Państwo Szupilukowie organizują Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży, a od 2009 roku także Międzynarodowy Festiwal Tańca „Gorzów”. O Order Uśmiechu wnioskowali członkowie oraz przyjaciele Zespołu „Mali Gorzowiacy”.
    - Prof. David A. Weinstein – specjalista od endokrynologii pediatrycznej (Uniwersytet Floryda/USA). Specjalizuje się w leczeniu bardzo rzadkiej nieuleczalnej choroby genetycznej – glikogenozy. Odwiedza różne kraje i uczy miejscowych lekarzy, jak walczyć z tą chorobą i pomagać konkretnym pacjentom (opracowuje indywidualne programy leczenia). Stworzył autorski program zapewniający każdemu dziecka z glikogenozą specjalistyczną pomoc. Dzieciom z biedniejszych rodzin pokrywa koszty dojazdu do kliniki. Najmłodsi, nie czują się w niej, jak w szpitalu. Każde dziecko jest traktowane wyjątkowo. Pod jego opieką jest ponad 360 pacjentów z całego świata. Pomysł udekorowania Profesora Orderem Uśmiechu zrodził się podczas jego wizyty w Polsce. Wniosek poparły dzieci z całego świata.

 

Komentarze

Iwona Turczyńska

2012-11-01

Serdeczne gratulacje!!!!!!
Teresa Kaczmarek

2012-11-02

Gratuluję Marylce i Krzysztofowi nominacji do Orderu Uśmiechu. Przed Wami jeszcze wyzwanie - szklanka soku z cytryny. Myślę,że będzie to najsłodszy napój jaki do tej pory piliście.Powodzenia.
Anna Kowaleczko-Krupa

2012-11-02

Wielkie gratulacje! :)
Justyna Widecka

2012-11-02

Bardzo się cieszę!!! WIELKIE GRATULACJE!!!!!
Alex, Daga, Mati Michasia i Martynka

2012-11-02

Gratulujemy :) !!!!!!!
Izabella Szafrańśka

2012-11-03

Rozumiem Waszą radość. Sama to przeżyłam :)

Gratuluję!!!
Jadwiga Sokulska

2012-11-04

Serdecznie gratuluję:)
ZESPÓŁ TAŃCA "ALUZJA"

2012-11-04

GRATULUJEMY!!!
Danuta Kwiatkowska

2012-11-04

Radosc olbrzymia. Gratulacje.
Ewa Makowska

2012-11-05

Wielkie Bardzo Wielkie Gratulacje .Bardzo się cieszę mocno ściskam.
Piotr

2012-11-05

Wielkie gratulacje! :)
Małgosia Sosnowska

2012-11-06

Wielkie gratulacje!!! Zasłużony :)
Monika Tomasz Tomiczek

2012-11-22

Wow! Zasłużyć na uznanie dzieci to największe wyzwanie. Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów.
Facebook