Foto Hit
BIP Mali Gorzowiacy
Nasi partnerzy

 

Osiągnięcia

Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadana Zespołowi w 2006 roku

Tekst z monografii "Mali Gorzowiacy 25 lat 1981-2006", K. Kamińska
"Zespoły folklorystyczne rzadko są poddawane ocenom, jako że nie sposób dokonywć gradacji bogactwa folkloru całego świata. Na przeglądach i festiwalach z zasady nie przyznaje się miejsc, ani nagród. A przecież lista sukcesów zespołu "Mali Gorzowiacy" jest bardzo długa."

 1. Już w 1983 zespół otrzymał pierwszy tytuł "Laureata" w organizowanym w woj. gorzowskim Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego. W następnych latach otrzymywał ten tytuł zawsze, gdy stawał do przeglądu.
 2. W 1983 r. dostał także pierwszy "Aplauz Publiczności" - nagrodę przyznawaną najlepszym zespołom podczas Pyrzyckich Spotkań z Folklorem.
 3. Z pierwszego wyjazdu do Kielc na Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w 1987 r. zespół przywiózł "Srebrną Jodłę", zaś kapela "Owijoki" wróciła z "Brązową Jodłą" (Złotej i Srebrnej nie przyznano).


  Kielce 1987 rok, Brązowa i Srebrna Jodła
   
 4. W 1988 r. kapela "Owijoki" wystąpiła w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki i Pieśni Młodych w Jaśle, gdzie zdobyła trzecią nagrodę.
 5. W lutym 1988 r. zespół został przyjęty do Ogólnopolskiej Rady Ludowych Zespołów Artystycznych, o czym zdecydowała ministerialna komisja artystyczna.
 6. III miejsce zdobył zespół w 1989 r. na I Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Łodzi. Krzysztof Szupiluk, jako jedyny spośród wszystkich choreografów, otrzymał indywidualną nagrodę za opracowanie tańców Krakowiaków Wschodnich.
 7. Styczeń 1990 r. "Mali Gorzowiacy" dostali prawo uczestniczenia w wyjazdach zagranicznych ze skierowania Ministerstwa Kultury i Sztuki.
 8. Od 11 do 17 sierpnia 1991 r. "Mali Gorzowiacy" uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Pieśni i Tańca w Zielonej Górze. W silnej konkurencji otrzymał wyróżnienie za zabawy folklorystyczne.


  Zielona Góra 1991 rok

   
 9. W 1993 r. "Mali Gorzowiacy" przywieźli drugą nagrodę z Międzynarodowych Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych w Krakowie za wykonanie krakowiaka. Przyznano tylko dwie nagrody.
 10. Z okazji inauguracji roku kulturalnego 1993/94 zespół otrzymał Wyróżnienie Honorowe Nagrody Kulturalnej Wojewody Gorzowskiego.
 11. W 1996 r. zespół zdobył I miejsce w plebiscycie "Na polską nutę" zorganizowanym przez Telewizję "Polonia" na najlepszy dziecięcy zespół folklorystyczny. Miejsce to przyznali zespołowi widzowie TV Polonia.


  Warszawa 1996 rok

   
 12. Sukces zespołu z 1997 r. to ocena wyróżniająca za realizację treści wynikających z programu "Dziedzictwo kulturowe w regionie" na bardzo wysokim poziomie artystycznym, jaki dała zespołowi komisja powołana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
 13. Bydgoskich Impresji Muzycznych w 1997 r. zespół przywiózł wyróżnienie za trafną adaptację tradycji i folkloru polskiego zaprezentowanego w tańcach i zabawach dziecięcych oraz za wysoki poziom wykonawczy kapeli.
 14. W 1998 r. zespół dostał II nagrodę za wykonanie tańców orawskich na II Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Rydzyna-Bojanowo.


  Gorzów Wlkp. 1998 rok

   
 15. Wojewoda gorzowski przyznał zespołowi medal "Za zasługi dla województwa gorzowskiego."
 16. Za udział w światowej Wystawie EXPO w 2000 r. w Hanowerze wojewoda lubuski przyznał zespołowi certyfikat.
 17. W maju 2002 r. zespół wystąpił na III Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych im. Michała Kosińskiego w Stalowej Woli, skąd przywiózł wyróżnienie za opracowanie tańców orawskich z obyczajem "Stawiania moja".


  Stalowa Wola 2002 rok

   
 18. W sierpniu 2003 r. z Festiwalu Małego Dominika w Gdańsku zespół przywiózł II nagrodę w konkursie tańca inspirowanego folklorem w kategorii wiekowej do 14 lat." -koniec cytatu
  Dalsze osiągnięcia
 19. Motyl – Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. za całokształt działalności, 2006
 20. Odznaka honorowa Zasłużony Dla Kultury Polskiej - przyznawana przez Ministra Kultury i Sztuki, 2006
 21. Laureat Wojewódzkich Spotkań Zespołów Tanecznych Lubuska Gala Taneczna, Świebodzin maj 2010
                                                                                                                               
                                                                                                                 Statuetka laureata, Świebodzin maj 2010
 22. II miejsce na International Folk Dance Competition(międzynarodowy konkurs tańca ludowego), światowy festiwal w Cheonan, Korea Płd., wrzesień 2011, zdjęcia

23.  III MIEJSCE KAPELE LUDOWE na międzynarodowym konkursie V International Folk Contest-Festival "The Flower of the Sun" Siauliai Szawle, Litwa, lipiec 2013

24. II miejsce ZESPOŁU ŚPIEWU TRADYCYJNEGO  na międzynarodowym konkursie V International Folk Contest-Festival "The Flower of the Sun" Siauliai Szawle, Litwa, lipiec 2013

25. ORDER UŚMIECHU dla Marii i Krzysztofa Szupiluków, czerwiec 2013

 

26. IV IMIEJSCE na  Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie Folklorystycznym w Dżakarcie, - INDONEZJA