Foto Hit
BIP Mali Gorzowiacy
Nasi partnerzy

 

Rok 2009/10

O Zespole » Historia » Rok 2009/10

Rok 2009/2010

Kadra bez zmian.

Zajęcia: każda grupa taneczna 2x w tygodniu tańce i 1x śpiew, kapela 1x w tygodniu

Ilość członków: dziewczęta 72, chłopcy 71, 141 tancerzy w wieku od 6 do 22 lat, plus 8 osób kapeli, razem 151.

5 grup tanecznych, w tym 3 niezależne grupy koncertujące z własnym programem artystycznym, trwającym około 60 minut każdy.
- Grupa I w wieku 16-22 lat
- Grupa II w wieku 13-15 lat
- Grupa III w wieku 10 –12 lat

Zespół posiada  kapelą ludową składającą się z profesjonalnych muzyków, która również może koncertować samodzielnie.

Koncerty: 46 w tym 14 w kraju, 32 poza granicami.

Najważniejsze z ich:
1. Kolędy i pastorałki dla mieszkańców miasta, 4 koncerty w kościołach Gorzowa Wlkp.,  3 i 10 stycznia 2010
2. 3 koncerty na prezentacji MDK - "Zabawa, nauka, pasja", 24 maja 2010, Gorzów Wlkp.
3. Lubuska Gala Taneczna, Świebodzin, 28 maja 2010 r. Zespół otrzymał tytuł LAUREATA.
4. Występ w czasie Dni Gorzowa, 6 czerwca 2010, Gorzów Wlkp.
5. Koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Mitrousi, GRECJA, 6-15 czerwca 2010.
6. Międzynarodowy Festiwal Tańca, Gorzów 2010 – 25-30 czerwca 2010 Gorzów Wlkp.
7. 8 koncertów w Danii, DANIA 5-16 lipca 2010.
8. 15 występów na XXX Festival du Monde, Dordogne, Montignac, 20 lipca-3 sierpnia 2010, FRANCJA
* Wspaniały jubileuszowa impreza! Wiele zespołów ze wszystkich kontynentów,
świetnych zespołów. I my jako przedstawiciele Europy. Byliśmy dumni, że możemy tańczyć na takim festiwalu. Byliśmy godnymi reprezentantami Europy, Polski, Gorzowa...Nie tylko tańczyliśmy, bo przecież aż 15 występów w ciągu 13 dni, to nie byle co. W czasie festiwalu było wiele imprez towarzyszących służących wzajemnemu poznaniu i integracji wśród zespołów ze świata. Odwiedziliśmy kilka miejscowości regionu Dordogne. Nasze występy zawsze przyjmowano dużymi oklaskami, a i nas goszczono sympatycznie i po przyjacielsku. W czasie pobytu zajechaliśmy do Sanktuarium w Lourdes, wizytowaliśmy muzeum prehistorii w Eyzies i znaną w całym świecie jaskinię Lascaux z malowidłami naskalnymi, a w drodze powrotnej zahaczyliśmy o Paryż.

To nie przypadek, że to właśnie „Mali Gorzowiacy” zostali zaproszeni do udziału w jubileuszu . Jedną z dyrektorek festiwalu jest pani Chrystele Bouyssou, kiedyś członkini zespołu „Les Buffadours”, który gościliśmy w naszym mieście 20 lat temu. Wszystkie te lata pamiętała to serdeczne przyjęcie, naszą grupę, program, który prezentowaliśmy. Zawsze marzyła, żeby jeszcze raz spotkać się z nami. Kiedy rok temu została dyrektorem tego znakomitego i znanego festiwalu od razu pomyślała o nas. I tym sposobem zespół „Mali Gorzowiacy” mógł uczestniczyć w tym światowym święcie. Pani Chrystele była na wszystkich naszych występach i zawsze płakała, kiedy słyszała znane kawałki. Bardzo to wzruszające. Dla nas jest to najlepsze podziękowanie. Upewniło nas, że forma i kierunek pracy, który obraliśmy wiele lat temu jest właściwy, mimo wielu trudów i niepewności.
We Francji poznaliśmy nowych przyjaciół, zainteresowaliśmy  organizatorów wielu festiwali na świecie. Może już w lutym 2011 uda nam się polecieć do Peru. Już pierwszego dnia dostaliśmy zaproszenie od dyrektora peruwiańskiej grupy, który uważa, że polski folklor jest fascynujący, a polskie zespoły ludowe są wysoko cenione na scenach świata. Dziwnym wydaje się to, bo w naszym kraju tego się nie docenia.

* III International Children's Festival, Fethiye, TURCJA, 20-28 kwietnia 2010.
Mieliśmy być na festiwalu-konkursie w Turcji, w przepięknej miejscowości Fethiye mieszczącej się na riwierze tureckiej. Udział miały wziąć 22 zespoły z całego świata...Na dzień przed odlotem gotowi do konkursu, spakowani, wieczorem z niepokojem słuchaliśmy komunikatów z lotnisk. Kilka godzin przed wyjazdem dostaliśmy telefon, że niestety nasz lot odwołano i nie mamy szans w najbliższym czasie na inny. Pełne załamanie, płacz, nie tylko w naszych domach, ale i w Turcji, wśród dzieci przygotowujących gościnę dla nas, i wiara, że może jednak się uda. Niestety wulkan Eyjafjallajokull z Islandii nie dał za wygraną. Festiwal odbył się bez nas i grupy z Wielkiej Brytanii. Inni mieli więcej szczęścia. Mamy już jednak zaproszenie na następny rok i nadzieję, że natura będzie dla nas łaskawsza.

Udział w projektach międzynarodowych programu EU Youth in Action:

1. Akcja 1.1, Wymiana Młodzieży, tytuł: "Youth and occupations", termin 6-15 września 2009. Zorganizowany w Ankarze-Cubuk przez Deniza Yayla z tureckiego Ministerstwa Edukacji. Udział wzięło pięć, 9-osobowych grup z Turcji, Bułgarii, Rumunii, Finlandii i Polski. Międzynarodowe działania służyły tworzeniu wspólnego programu ułatwiającego wybór drogi zawodowej dla młodzieży szkół średnich.
2. Akcja 1.1, Wymiana Młodzieży, tytuł:”Fit and healthy youth”, Zonguldag, Turcja, 9-21 mają 2010. Organizator, Deniz Yayla, Ministerstwo Edukacji. Spotkanie młodzieży promujące zdrowy, aktywny styl życia i spędzania czasu wolnego.
3. Akcja 1.1, Wymiana Młodzieży tytuł: "Yesterday-Today, Youngsters-Child" Ankara, Turcja 27 czerwca-8 lipca 2010. Organizator ten jw. Poprzez dziecięce gry i zabawy wielu krajów lepsze zrozumienie, pozbywanie się barier międzykulturowych.

Inne wydarzenia wg kalendarza imprez dorocznych:

1. W ostatni weekend września 26/27, odbył się XVI biwak dla rodziców, członków Stowarzyszenia.

Tekst zamieszczony na stronie www
„W znacznej części przygotowany przez członków Zarządu - Panią Dorotę Antkowiak i Magdę Starzyńską-Felix.
Na początku trochę sztywno:
-"Witamy wszystkich uczestników ...
Szczególnie ... rodziców dzieci grup najmłodszych...przede wszystkim Pana dyrektora wraz z małżonką.
Na dzisiejszym biwaku przewidujemy mnóstwo atrakcji, zabaw...Prosimy o zaangażowanie, integrację i wspaniałą zabawę" -zaczęła Pani Dorota.
Potem jednak wszystko nabrało tempa i kolorów jesieni. Były podchody, karaoke, dowcipy, tańce, wspólne śpiewanie przy gitarze z Panem Hubertem Reksem do momentu, aż pękła struna! Zabrakło zapasowej, ale nikt nie przewidział takiego napięcia i nie zabrał więcej. Nie wszyscy jednak zdążyli wystąpić i zaśpiewać wybraną piosenkę. Ponoć ktoś zagubił teksty! To pewnie zazdrość!? Wniosek - trzeba to powtórzyć.
Wzmacnialiśmy się doskonale przyrządzoną świnką z pieca i napojami energetyzującymi. Nie siedzieliśmy jednak zbyt długo, bo noce już zimne.
Może gdyby było ognisko, impreza trwałaby nieco dłużej. Następną zaplanujmy przy ognisku, będzie bardziej romantycznie, nastrojowo i po harcersku. Już teraz zaopatrzcie się w krajki i saperki.
Co Wy na to?”

1. Tradycyjne wieczory Andrzejkowe w poszczególnych grupach, spotkania  Wigilijne przed Świętami Bożego Narodzenia. Kręgle dla grup starszych, wyjście do kina dla młodszych w krótkim w tym roku czasie Karnawału.  
2. Obóz narciarski w Małem Cichem, 14-25 stycznia 2010. Na tę formę zimowego wypoczynku, cieszącą się niezmiennym zainteresowaniem pojechało 36 członków zespołu.
3. 29 marca odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu, na którym wybrano nowy Zarząd i Prezesa. Został nim Pan Jacek Iwaszuk.
4. Biwak integracyjny dla dzieci z grup najmłodszych, Lubniewice 11-12 maja.
5. VII Festyn rodzinny dla członków zespołu i ich rodzin, na którym, nie tylko na sportowo bawią się dzieci z całą resztą rodzinki, odbył się 29 maja, w Nierzymiu. Ta integracyjna, sportowo-rekreacyjna impreza weszła już na stałe do kalendarza działań zespołu. Konkurencje sportowe organizuje dla zepsołu Pracownia Korekty Wad Postawy.
6. XVII Międzynarodowy Festiwal Tańca, w Gorzowie Wlkp., organizowany od dwóch lat przez placówkę MDK, tak naprawdę po raz pierwszy był międzynarodowym. Przez cały rok zespół włączał się w przygotowania i realizację tego dużego wydarzenia. Większość działań organizacyjnych spłynęło na kierownictwo zespołu, ale od tuż przed i w czasie jego trwania pracy wystarczyło dla wszystkich. W takiej formie festiwal będzie organizowany w następnych latach, o ile zostaną   pozyskane odpowiednie środki na jego organizację.
7. Do dużych zadań organizacyjnych należało przygotowanie koncertów „Nauka, zabawa, pasja”, na którym prezentowali się uczestnicy zajęć w MDK, w tym zespół „Mali Gorzowiacy”

Inne działania:

1. Zgrupowania przed koncertami i festiwalami,
2. Spotkanie wigilijne dla członków zarządu stowarzyszenia i Przyjaciół Zespołu oraz kapeli zespołu,
3. Stały kontakt z rodzicami, włączanie rodziców do większości działań  na rzecz dzieci, działalność w Stowarzyszeniu Przyjaciół DZTL „Mali Gorzowiacy”,
4. Zorganizowanie spotkań i zebrań w tym Walnego Zgromadzenia dla Stowarzyszenia Przyjaciół ZTL „Mali Gorzowiacy”,
5. Prowadzenie strony internetowej www.maligorzowiacy.gorzow.pl - Maria Szupiluk i Krzysztof Szupiluk,
6. Pożegnanie odchodzących członków zespołu,
7. Zorganizowanie pokazu grupy V na koncert dla rodziców dzieci grup najmłodszych
8. Nagranie play-backów-Namowa, utwory na kapelę, przy pomocy Sergiusza Sokołowa.
9. Zakup strojów i ich elementów: spódnice i fartuchy Krakowiaków Wsch., pasy krokowskie, buty taneczne.

Konsultacje taneczne i muzyczne:
1. Konsultacje muzyczne z Panem Ludwikiem Rokiem z Poznania dla członków kapeli, 27-28 listopada 2009
2. Z Panem Leszkiem Rembowskim z Poznania, specjalistą od tańców narodowych, Mazur, 20-21 marca 2010.
3. Z Panem Eugeniuszem Karkoszką z Lipnicy Wielkiej na Orawie, tańce górali orawskich i zbójnicki, 9-10 kwietnia 2010.

Czynności dodatkowe:
MARIA SZUPILUK
Prowadzenie wystaw w gablocie Zespołu.
Obsługa filmowa i foto na formach wyjazdowych. Przygotowanie i publikacja zdjęć.
Scenariusze koncertów, prezentacji, festynów.
Prowadzenie korespondencji zagranicznej na rzecz Zespołu i Festiwalu
Organizacja wyjazdów na obozy, festiwale, projekty
Praca tłumacza na wyjazdach zagranicznych.
Scenariusz i prowadzenie festynu dla Zespołu.
Scenariusz i reżyseria koncertów Festiwalu Gorzów 2010.
Przygotowanie festiwalu międzynarodowego -organizacja i logistyka.
Praca w Komisji Socjalnej MDK.
Scenariusz, organizacja i prowadzenie koncertów kolęd i pastorałek.
Prowadzenie strony internetowej zespołu

KRZYSZTOF SZUPILUK
Zbieranie i przygotowanie materiałów do kronik.
Obsługa fotograficzna i video.
Kontakt z mediami.
Funkcja Sekretarza w Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Mali Gorzowiacy
Czynności organizacyjne związane z koncertami, obozami, festiwalami wszystkimi innymi działaniami pracowni i Stowarzyszenia.
Zakup i transport materiałów dla potrzeb pracowni.
Prowadzenie strony internetowej.
Koordynacja i współpraca przy wydawaniu nowego folderu.
Organizacja Festiwalu Gorzów 2010, funkcja dyrektora festiwalu
Przygotowanie festiwalu międzynarodowego -organizacja i logistyka
Pisanie o dotacje finansowe do różnych instytucji i Stowarzyszeń

JADWIGA SOKULSKA
Scenariusz i prowadzenie wieczorów andrzejkowych dla grup.
Uzupełnianie apteczki na wyjazdy.
Pomoc w przygotowaniu repertuaru na koncert kolęd i pastorałek.
Przygotowanie wyjazdu na biwak integracyjny dla grup młodszych.

RAISA OBUCHOWA
Brak

BEATA BYCZKIEWICZ
Opieka i konserwacja instrumentów muzycznych.
Klasyfikacja i porządkowanie zapisów nutowych programu Zespołu.
Pomoc w organizacji koncertów kolęd i pastorałek, konsultacji muzycznych

 

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom, członkow Stowarzyszenia Przyjaciół DZTL "Mali Gorzowiacy", szczególnie miastu Gorzów Wlkp. za wsparcie i współtworzenie zespołu.

Strony:
    Facebook